Duruşma Günü ve Saati Yazılmamış Davetiyenin Davaya Etkisi Nedir?

Genel, Medeni Usul Hukuku

T.C YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas: 2003/ 5250 Karar: 2003 / 8584

ÖZET: Kanunun gösterdiği istisnalar haricinde hakim her iki tarafı istima veyahut iddia ve müdafaalarını beyan etmeleri için kanuni şekillere tevfikan davet etmedikçe hükmünü veremez.

(1086 S. K. m. 73) (7201 S. K. m. 9)

Dava: Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hükmün temyizen murafaa icrası suretiyle tetkiki istenilmekle, dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

Karar: Kanunun gösterdiği istisnalar haricinde hakim her iki tarafı istima veyahut iddia ve müdafaalarını beyan etmeleri için kanuni şekillere tevfikan davet etmedikçe hükmünü veremez (HUMK. md. 73).

Davetiyeye neler yazılacağı Tebligat Kanununda (md. 9) ve Tebligat Tüzüğünde (md. 11-12) gösterilmiştir.

Davalıya 15.1.2003 tarihinde bizzat tebliğ edilen davetiyede duruşma günü ve saati yazılmamıştır. Bu hal davalının savunma hakkını kısıtlayan önemli bir usul hatasıdır. Davalı kanuna uygun biçimde duruşmaya çağrılmadığından işin esasına girilerek hüküm verilmesi usul ve yasaya aykırıdır. 

Sonuç: Yukarıda açıklanan nedenlerle temyize konu hükmün BOZULMASINA, bozma nedenine göre sair hususların incelenmesine şimdilik yer olmadığına, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, 10.06.2003 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s